Hubertova jazda v Národnom žrebčíne Topoľčianky 2018

Hubertova jazda v Národnom žrebčíne Topoľčianky 2018Vždy tretiu októbrovú sobotu sa Národný žrebčín v spolupráci so Slovenskou jazdeckou federáciou lúči s každoročnou bohatou  športovou a chovateľskou sezónou. Hubertova jazda patrí už k tradíciám Národného žrebčína. Tohtoročných účastníkov privítalo nádherné slnečné počasie, ktoré umocnilo farebnú rozmanitosť a krásu jesene.

Ako obyčajne sa v Topoľčiankach zišlo mnoho osobností z jazdeckého a kultúrneho života. Nechýbal ani predseda Slovenskej jazdeckej federácie Vladimír Chovan. Medzi čestných hostí, ktorí prijali pozvanie, patril exprezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, podpredsedníčka vlády NR SR a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a generály riaditeľ sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Štefan Ryba.
 
Na slávnostnom otvorení Hubertovej jazdy pred Zámkom v Topoľčiankach nastúpilo 10 kočov a viac ako dvadsať jazdcov. Hubertovu jazdu svojim príhovorom otvoril riaditeľ Národného žrebčína Topoľčianky Michal Horný. Jazdcov, ale aj hostí v kočiaroch oboznámil s prísnymi regulami master honu Peter Vančo. Húf sa vydal smerom k zrúcanine hradu Hrušov, míňajúc chovné objekty Národného žrebčína so stádami koní. Pod hradom bolo pripravené pre hostí a všetkých účastníkov občerstvenie.

Po občerstvení, kedy nové sily načerpali nielen jazdci, ale aj ich štvornohí zverenci, sa húf vydal späť k Zámku v Topoľčiankach. Počas cesty jazdci absolvovali prírodné prekážky za neustáleho prenasledovania symbolickej „líšky“ smerom až k Medvedej lúke za topoľčianskym kaštieľom. Tu nasledovalo dlho očakávané vyvrcholenie honu - halali. Jazdci hľadali líščí chvost v kríkoch, pod pníkmi, v tráve aj na konároch. Líška sa napokon našla celkom rýchlo a domácej víťazke hubertusu Mariane Krištofovej zablahoželala podpredsedníčka vlády NR SR a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná a riaditeľ NŽ Topoľčianky Michal Horný.

Unavení, ale spokojní jazdci sa vrátili na nádvorie jazdiarne žrebčína. Po zaopatrení koní ich čakalo vo vyzdobenej historickej jazdeckej hale posedenie. Nechýbal ani „hubertovský guláš“  a tradičné gurmánske špeciality.

Záverečné posedenie bolo spestrené krátkym predstavením novej knihy známeho fotografa Dalibora Gregora „Za lipicány po hřebčínech Evropy“. Pod záštitou Medzinárodnej federácie lipicanov (LIF) absolvoval pán Gregor náročnú cestu po desiatich krajinách Európy a navštívil dvanásť žrebčínov, ktoré sa zaoberajú chovom lipicanov. Táto cesta dostala názov II. Česká lipicanská expedícia 2017 a z nej vznikla už spomínaná kniha. Vedenie podniku venovalo knihu všetkým zamestnancom a členom Jazdeckého klubu pri NŽ, ktorí sú v publikácii zachytení. Knihu si prevzali z rúk čestných hostí Hubertovej jazdy exprezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča, podpredsedníčky vlády NR SR a ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej a od generálneho riaditeľa sekcie poľnohospodárstva MPRV SR Štefana Rybu. Súčasťou bolo aj predstavenie maľovaného kalendára na rok 2019 od Mareka Maesta.

Týmto bola oficiálne ukončená ďalšia športovo-chovateľská sezóna v Národnom žrebčíne.
Všetkým jazdcom a  ich štvornohým zverencom prajeme dostatok oddychu na načerpanie nových síl do nasledovnej sezóny 2019.
Text: NŽT, Foto: Dalibor Gregor

Vytlačiť   E-mail